•    0552 291 67 11
  • Diş Hekimi / Ortodonti Uzmanı Doktor Dentist Ahu Güngör ACAR

Neden Ortodontik Tedavi Görülmelidir?

Ortodontik tedavi her zaman estetik sebeplerle yapılmaz. Estetik kadar fonksiyonda çok önemlidir. Çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarda sağlıklı bir diş kapanışı olması çene yüz bölgesinin sağlığı açısından çok önemlidir. Uygun olmayan diş kapanışları çiğnemede zorluk, çiğneme bozukluklarına bağlı sindirim sistemi problemleri, konuşma güçlüğü, çene eklem problemleri ve buna bağlı eklem ses ve ağrılarına sebep olabilir. Diğer bir unsur ise çapraşık dişlerin temizlenmesi çok zordur.

Çapraşık olan diş dizisi etkin bir şekilde fırçalanamadığı için, arayüz çürükleri, periodontal hastalıklar, yani diş eti ve çevre doku hastalıkları oluşma olasılığı maalesef artabilir. Kötü kapanış diş yüzeylerinde aşınmalara ve buna bağlı olarak dişleri destekleyen kemik ve diş eti yapılarında aşırı strese sebep olabilir. Tedavi edilmediğinde, birçok problem zamanla daha ciddi hale dönüşerek ileri zamanda daha komplike tedavi gereksinimi doğurabilir.

 

Diğer Tedavi Yöntemleri
Ortodonti Nedir?

Ortodonti; dişler ve yüzdeki düzensizliklerin (maloklüzyon) teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Devamı..
Neden Ortodontik Tedavi Görülmelidir?

Ortodontik tedavi her zaman estetik sebeplerle yapılmaz. Estetik kadar fonksiyonda çok önemlidir. Çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarda sağlıklı bir diş kapanışı olması çene yüz bölgesinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Devamı..
Kimler Ortodontik Tedavi Görebilir?

Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların 1/3 ü erişkin bireylerden oluşmaktadır.

Devamı..
Ortodontik Tedavi Riskli Midir?

Kurallara uyulduğu takdirde ortodonti tedavisinin hiçbir riski yoktur. Tedavi öncesinde tüm çürük dişler tedavi edilmiş olmalıdır. Tedavi başlangıcından itibaren dişler çok iyi fırçalanmalı ve temiz tutulmalıdır. Aksi takdirde braketler çıkartıldığında dişlerde leke veya çürüklerle karşılaşılabilir.

Devamı..